تلخ‌ ترین لحظه دنیا از زبان ابا عبدالله (علیه السلام)

امروز هفتم محرم بنا به سنت معمول روضه خوانی اختصاص به ذکر مصائب شهادت شیرخواره کربلا حضرت علی اصغر(ع) دارد که امام حسین(ع) در پیش‌گویی شهادت فرزندش فرمود: شقاوت پیشه ای از لشکریان دشمن، گلوی فرزند شیرخوارم را با تیر می درد و خونش بر روی دستانم جاری می شود، در آن هنگام دست به آسمان بلند کرده از خداوند طلب صبر و بردباری می نمایم و به ثواب مصیبت او دل می بندم...»

هر یک از روزهای دهه اول محرم به یک عنوان که غالبا نام شهدای کربلا است، مشهور گردیده و ستایشگران اهل بیت(ع) با ذکر مصائب صاحب نام آن روز به عنوان مقدمه، عزای حضرت اباعبدالله الحسین(ع)را اقامه می نمایند. بنا بر سنت روضه خوانی معمول روز هفتم روز ذکر مصائب حضرت علی اصغر(ع) است؛ آن شیرخواره کربلا که امام حسین(ع) در سخنرانی شب عاشورا در جمع اصحاب خویش نسبت به مصائبی که فردا در انتظارشان خواهد بود خبر داد و فرمود که حتی علی اصغر شیرخوار نیز کشته خواهد شد.

در این مجلس بود که قاسم بن حسن(ع) برخاست و گفت: «آیا من هم کشته خواهم شد». پس امام(ع) از باب دلسوزی به او فرمود: «ای پسر برادرم! مرگ در نزد تو چگونه است؟» گفت: «یا عم احلی من العسل؛ ای عمو مرگ در نزدم شیرین تر از عسل است.» امام(ع) فرمود: «عمو به فدای تو باد؛ بله به خدا قسم مرگ شیرین است. آری تو نیز کشته خواهی شد آن هم پس از رنجی سخت، و پسرم عبدالله[رضیع] نیز کشته خواهد شد.»

قاسم گفت: «ای عمو! مگر لشکر دشمن به خیمه ها هم حمله می کنند که عبدالله شیرخوار هم شهید می شود؟» امام(ع) فرمود: «عمو به فدایت؛ عبدالله زمانی کشته خواهد شد که دهانم از شدت عطش خشک شود و به خیمه ها آمده آب یا شیر طلب کنم و چیزی نیابم، فرزندم عبدالله را طلب می کنم تا از رطوبت دهانش بنوشم، چون او را نزد من آورند قبل از آنکه لبانم را بر دهان او بگذارم، شقاوت پیشه ای از لشکریان دشمن، گلوی فرزند شیرخوارم را با تیر می درد و خونش بر روی دستانم جاری می شود، در آن هنگام دست به آسمان بلند کرده از خداوند طلب صبر و بردباری می نمایم و به ثواب مصیبت او دل می بندم، در این حال نیزه های دشمن مرا به سوی خود خواهد خواند و آتش از خندق پشت خیمه ها زبانه خواهد کشید و من بر آنها حمله خواهم کرد و آن لحظه، تلخ ترین لحظه دنیاست و آنچه خدا خواهد، واقع خواهد شد.»

یاران امام(ع) همگی با شنیدن این سخنان گریستند و بانگ شیون و زاری از خیمه ها بلند شد.

شهادت علی اصغر(ع) به روایت تاریخ

روایات مختلفی درباره چگونگی شهادت علی اصغر(ع) در منابع تاریخی نقل شده است. اما آنچه که مشهور است روایتی است که ابن جوزی از هشام بن محمد کلبی نقل کرده است، در این روایت آمده: «چون ابا عبدالله الحسین(ع) دید که سپاه کوفه در ریختن خونش اصرار می ­ورزند، قرآن را گرفت و آن را باز کرد و روی سر نهاد و خطاب به سپاهیان کوفه فریاد برآورد: "بین من و شما کتاب خدا و جدّم محمد(ص) رسول خدا قضاوت کند، ای قوم! برای چه خون مرا حلال می شمارید؟"

در این حال امام حسین(ع) نظر کرد و طفلی از اطفالش را دید که از تشنگی می گرید، او را روی دست گرفته و گفت: "ای جماعت! اگر به من رحم نمی کنید پس به این کودک شیر خوار رحم کنید. در این هنگام مردی از میان سپاه کوفه (حرملة بن کامل اسدی) تیری بر گلویش زد و آن کودک را به شهادت رساند. امام حسین(ع) با مشاهده این واقعه گریست و فرمود:"اللّهمّ احکم بیننا و بین قومٍ دعونا لینصرونا فقتلونا؛ پروردگارا میان ما و این مردمی که ما را دعوت کردند که یاریمان کنند؛ اما ما را کشتند تو خود داوری فرما...»

سپس امام(ع) دست خود را زیر گلوی علی اصغر(ع) گرفت و چون دستش از خون او پر شد آن را به سوی آسمان پاشید نقل شده از آن خون قطره ای به زمین بازنگشت. آنگاه فرمود: "هوّن علیّ ما نزل بی انّه بعین الله؛ چون خدا می بیند آنچه که از بلا بر من نازل شد، بلا بر من آسان گشت."آنگاه امام(ع) جسم بی جان علی اصغر(ع) را به خیمه برد و پس از دفن او، به میدان بازگشت و بر سپاه دشمن حمله برده، بر میسره و میمنه سپاه آنان می تاخت.لینک ثابت

بازدید : 997
در میان تعداد بالای مستاجرانی که برای یافتن آپارتمان مناسب به بنگاه‌های املاک سر می زنند، افرادی هم وجود دارند که به دنبال اجاره یک روزه تا یک ماهه آپارتمان‌های لوکس و مبله هستند و حاضرند رقم‌های نجومی را هم بابت آن بپردازند.

به گزارش مهر، شمال شهر تهران همانطور که جولانگاه فروشگاه‌ها، آپارتمان‌ها و ماشین‌های لوکس است، منطقه‌ای هم برای مستاجران ثروتمند به شمار می‌رود که حاضرند مبلغ‌های نجومی برای اجاره یک شب تا یک ماه، آپارتمانی مبله و شیک بپردازند و از امکانات آن استفاده کنند.

این دسته از مستاجران که به منظورهای مختلفی مانند برگزاری جشن‌ها، میهمانی‌ها، فیلمبرداری‌های عروسی و یا پذیرایی از مهمانان خارجی این آپارتمان‌ها را اجاره می‌کنند، بیشتر به دنبال واحدهایی دنج با متراژ بالا هستند که صاحبخانه هم محدودیتی برایشان قائل نشود. با سرزدن به بنگاه‌های مسکن در شمال تهران می‌توان آثاری از این واحدها دید و هرچند که در ابتدا مشاوران املاک سعی می‌کنند خیلی محتاط در این خصوص صحبت کنند اما اگر خود را مشتری نشان دهید، فایل‌های زیادی را در اغلب بنگاه‌های شمال تهران پیدا می‌کنید که مربوط به اجاره های به اصطلاح "SHORT TIME" است.

در فایل بنگاه‌های املاک، این آپارتمان‌ها به چند دسته تقسیم می‌شوند اما ویژگی لوکس بودن در تمامی آنها یکسان است به‌طوری‌که اغلب با امکاناتی مانند استخر و سونا، چندپارکینگ و مبله اجاره داده می‌شوند، به همین جهت هزینه اجاره روزانه این آپارتمان‌ها بسیار بالاست و حتی از اجاره ماهانه آپارتمان های متوسط پایتخت هم بیشتر می‌شود به‌طوری‌که برای تعیین اجاره بهای یک روز واحدهایی با متراژ بالا و سوپرلوکس، نصف اجاره ماهانه آن آپارتمان را دریافت می‌کنند.

پنت هاوس‌ها از جمله این واحدها به شمار می‌روند که هزینه‌های سرسام آوری برای اجاره آن دریافت می‌شود اما اگر فرد متقاضی بیش از یک شب و برای یک ماه واحدی را اجاره کند به نسبت، اجاره کمتری را خواهد پرداخت به‌طوری‌که اجاره یک شب یکی از پنت هاوس‌های لوکس پایتخت ۱۰ میلیون تومان تعیین شده اما اگر متقاضی درخواست اجاره یک ماهه داشته باشد، می‌تواند ۲۰ میلیون تومان بپردازد.

دسته دیگری از این آپارتمان‌ها که یک درجه پایین‌تر از پنت هاوس‌ها هستند، با قیمت‌های کمتری اجاره داده می شوند که اگر در محله‌های گران قیمت‌تری باشند حداقل از روزانه ۷۰۰ هزار تومان اجاده داده شده و تا بیش از یک میلیون تومان هم می‌رسند. بخش دیگری از این نوع اجاره‌ها مربوط به ویلاهایی است که در مناطق شمالی شهر تهران مانند لواسانات و به خصوص دیزین اجاره داده می‌شود که عمده متقاضیان این ویلاها هم برای یک یا دو روز این ویلاها را اجاره می‌کنند که زمان اجاره ویلا، موقعیت مکانی، امکانات و متراژ آن تاثیر زیادی بر تعیین اجاره بها دارد.

براین اساس، نرخ اجاره این ویلاها هم بالاست و اغلب ثروتمندانی که برای تفریح به این مناطق می‌روند، متقاضی اجاره هستند و صاحبان ویلاها هم کلید خود را دراختیار سرایدار و یا افراد محلی می‌گذارند تا به این متقاضیان کمک کنند، نرخ این ویلاها هم بسته به زمان اجاره از حدود یک میلیون تومان شروع می‌شود. یکی از فعالان بازار مسکن در این باره گفت: مالک یک آپارتمان ۱۵۰ متری در خیابان ارتش، اجاره روزانه ۳۵۰ هزار تومان را برای آپارتمان خود تعیین کرده است اما برای اجاره روزانه آپارتمان‌های لوکس در مناطق فرمانیه و قیطریه باید قیمت بیشتری بپردازید.

وی با تاکید بر اینکه برخی از مالکان کمتر از یک هفته آپارتمان‌هایشان را اجاره نمی‌دهند، افزود: درحال حاضر مشتری کمتری در بازار است به همین جهت نمی‌توانیم کمتر از یک هفته این واحدها را اجاره دهیم و برای هر روز هم قیمت واحدی تعیین می‌شود. این مشاور املاک با بیان اینکه برخی از مشتریان برای یک هفته اجاره می پردازند اما یک روز استفاده می‌کنند، بیان کرد: اگر آپارتمان لوکس با امکانات رفاهی بیشتری بخواهند، باید قیمت‌هایی بیش از این رقم، برای هر روز بپردازند.

نکته قابل توجه این است که آپارتمان‌های گران قیمت برای مالکانی است که ممکن است چندین واحد با این شرایط در شمال تهران داشته باشند اما حاضر به فروش و یا اجاره سالیانه آن نیستند بلکه می‌خواهد از طریق اجاره‌های کوتاه مدت، هرزمان که خواستند خودشان هم از این آپارتمان‌ها استفاده کنند.

از سوی دیگر، عرضه نشدن برخی این واحدها در بازار مسکن که تحت عنوان خانه‌های خالی از آن یاد می‌شود، از عواملی است که از سوی کارشناسان به عنوان یکی از دلایل افزایش اجاره بهای مسکن عنوان می‌شود و باوجودی‌که تاکنون طرح‌های مختلفی برای جلوگیری از افزایش خانه‌های خالی در پایتخت مطرح شده اما تاکنون اقدام مشخصی در این باره انجام نگرفته است.


لینک ثابت

بازدید : 1033
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
wyn


ادامه مطلب


بازدید : 1203
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
wyn


ادامه مطلب


بازدید : 1138

برترین مجله اینترنتی ایران

برترین ها: شما می دانید که به ایده خوب، طرح استوار و کمی پول برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید. ولی در عین حال باید شخصیتی داشته باشید که برای یک کارآفرین مناسب باشند. کارشناسان به ما ویژگی های شخصیتی لازم برای موفقیت هر کارآفرین را می گویند:10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید

انرژی زیادی داشته باشید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید

 

لیزا مورای، به عنوان مشاور بازاریابی برند و روابط عمومی، با یک سری از کارآفرینان کار کرده است و می گوید که یکی از خصلت هایی که همه آنها دارند این است که همیشه انرژی دارند.

مورای می گوید: «کارآفرینان مادرزادی نمی دانند که چگونه خودشان را خاموش کنند. آنها دائماً در حال طرح کردن ایده و استراتژی های جدید هستند و انرژی آنها بسیار بالاست.»

مجاب کننده باشید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید

نانسی ابرهارت، مشاور و مدرس کسب و کار می گوید: «یکی از نشانه های کلیدی کارآفرینان مادرزادی، قدرت چانه زنی و متقاعدسازی آنها درباره دلایل خود است. چه در مورد کسب و کار فضای سبز در سن 12 سالگی باشد، چه در مورد فروش خانه به خانه مجله برای تأمین هزینه اردوی مدرسه، آنها همیشه در مورد ایده خود پافشاری می کنند و اصرار می کنند که چرا شما به ایده آنها نیاز دارید. آنها از مراجعه به افراد و ارائه ایده، خدمات یا محصول خود نمی ترسند.»

کاردان باشید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید

رابین سامورا، رئیس شرکت مشاوره تجاری که انحصاراً با کارآفرینان کار می کند، گفت که همه کارآفرینان روش منحصر بفردی برای حل کردن مسائلی که ممکن است پیش آید دارند.

آنها راه های جدیدی برای حل مشکلات پیشنهاد می کنند که دیگران حتی فکرش را هم نمی کنند. ایده ها بطور طبیعی به سمت آنها می آیند.

نگرش برنده ها را داشته باشید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید
 

لیلی بالفور، موسس شرکت بانکداری سرمایه گذاری Atelier Advisors می گوید: حتی در بدترین شرایط، کارآفرینان موفق همیشه فرصتی برای بدست آوردن چیزهای جدید پیدا می کنند. وقتی دنیای آنها در حال متلاشی شدن است، آنها آرامش خود را حفظ می کنند و می دانند که باید چه درسی بگیرند. آنها برای آنچه بدست آورده اند سپاسگزار هستند و از آنچه بدست نیاورده اند درس می گیرند.

موفقیت در تردید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید
 

الن کافاسو، مربی اجرایی گفت: کارآفرینان به خصوص در شروع کار، می توانند بدون قطعیت و اطمینان فراوان، موفق شوند. اگر شما فردی هستید که وقتی احتمالات و عدم اطمینان ها زیاد می شوند، کارایی خود را از دست می دهید، پس داشتن کسب و کاری برای خودتان، مناسب شما نیست.

فرصت طلب باشید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید
 

توماس کامورو-پرموزیک، وابسته تحقیقاتی ارزیابی های هوگان، معتقد است که کارآفرینان ذهن فرصت طلبی دارند و همیشه آماده استفاده از هر موقعیتی هستند. آنها فرصت هایی را می بینند که دیگران نمی بینند. کسی نمی تواند به گرد پایشان برسد.

از اشتباهات درس بگیرید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید
 

نادیا دیجیلوف، کارشناس مراسم ازدواج در نیویورک گفت: همه کارآفرینان گرایش به درس گرفتن از اشتباهاتشان دارند. کارآفرینان ذاتی رفتار خود را تحلیل می کنند و از اعتراف به اشتباه خود نمی ترسند. آنها سعی می کنند، رفتارهای منفی را تصحیح کنند.

متفکر باشید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید
 

ریچارد استینون، تحلیلگر پژوهشی ارشد و مؤسس شرکت تحلیلی IT-Harvest می گوید: ذهن یک کارآفرین همیشه در حال کار کردن است. او نمی تواند جریان ایده ها را متوقف کند. هر مشکلی برای او فرصتی برای ساختن یک کسب و کار و حل مشکل است.

همیشه ارتباط برقرار کنید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید
 

پل اولیری، مشاور کسب و کار معتقد است که کارآفرینان ذاتی، استعدادی ذاتی برای گپ زدن دارند. آنها رک گو هستند و واضح صحبت می کنند و نوعی حس ضرورت در کلام آنها وجود دارد.

جنگنده باشید10 ویژگی شخصیتی که برای شروع یک کسب و کار نیاز دارید
 

هوپ کت گیبز، مؤسس و رئیس روابط عمومی Inkandescent گفت که به عنوان یک کارآفرین معتقد است آنهایی که با ویژگی های لازم برای اجرای کسب و کار خود زاده شده اند، بعد از هر بار شکست دوباره روی پای خود می ایستند.

او می گوید: ایده های ما همیشه موفق نیستند، ولی چیزی که ما را متمایز می کند این است که ما تسلیم نمی شویم. ما فقط از آنچه انجام نداده ایم و آنچه انجام داده ایم درس می گیریم و دوباره شروع می کنیم. کارآفرینان تا آخر مقاومت می کنند.لینک ثابت

بازدید : 1157

داخلی صفحه اجتماعی آرشيو خبر

بازار جای سوزن‌انداختن نیست. فقط باید مشتری باشی تا فروشنده سرش را بگرداند و از بین این‌همه پر و کلاه و طبل و سنج جوابت را بدهد. راسته بازار از انتهای ناصرخسرو تا حوالی چهارراه سیروس، پر است از آدم‌های سیاه‌پوشی که مشغول خرید‌و‌فروشند.

شرق در ادامه نوشت: یکی زنجیر قیمت می‌کند و دیگری طبل را یکی صدای سنج را در‌آورده و دیگری صدای صاحب مغازه را. یک ردیف از مغازه‌ها همه پر از وسایل عزاداری محرم است. هر مغازه چندین فروشنده دارد و ده‌ها خریدار. جلوی برخی از مغازه‌ها هم صف است. برخی‌ها قیمت‌ها را روی اجناس زده‌اند که فروشنده زیاد مجبور به جواب‌دادن نباشد و بتواند با سرعت، جواب مشتری را بدهد تا مشتری‌های دیگر را هم راه بیندازد. دسته‌دسته لباس سیاه و پرچم است که از مغازه‌ها بیرون می‌رود و شال‌های سبزی که خریده می‌شود و فروشنده‌ها فقط پول‌ها را می‌شمارند، خدا برکتی می‌گویند و نوبت مشتری بعدی فرا می‌رسد. خستگی از صورتشان می‌بارد. اما بازارشان سکه است.


عَلم‌های ۱۰۰میلیونی دست‌ساز
عَلم‌های راسته ناصرخسرو بسیار کوچک است. برای پیداکردنشان باید حوالی چهارراه سیروس و مولوی را بگردی. در ساخت عَلم، آنچه پرکارتر و سخت‌تر است؛ ساخت همان تمثال‌ها یا مرغ‌های نشانده‌شده روی عَلم است. اگرچه تیغه‌های عَلم در چهار راه سیروس از یکی،دوماه مانده به محرم ساخته می‌شود اما ساخت تمثال‌ها بیشتر کار تبریزی‌ها و اصفهانی‌هاست. روی تیغه‌ها معمولا نقش و نگارهایی وجود دارد و برخی خمیدگی‌هایی دارد که کار قلم، چکش و در واقع کار دست است. پس از آنکه تیغه‌های مرغ‌نشان روی بدنه اصلی سوار شد؛ آن‌وقت نوبت به نصب پارچه و پر می‌رسد که کار هنرمندانی است که ذوق را چاشنی کار می‌کنند.

«قیمت عَلم بستگی به نوع سفارش مشتری دارد.» این موضوعی است که فروشنده‌ها می‌گویند. چندتیغه‌بودن عَلم و متعلقات آن، همه در تعیین قیمت نهایی تاثیر دارد. فروشنده می‌گوید: عَلم در بازار تهران تیغه‌ای ۱۸۰ تا ۲۲۰هزارتومان و پر آن، بین سه تا ۵۰هزارتومان به فروش می‌رسد. به‌عنوان مثال قیمت متوسط یک عَلم ۳۰تیغه شش‌میلیون می‌شود و اگر هم عَلم پر بخواهی قیمتش می‌شود یک‌ونیم‌میلیون‌تومان. اما اینها کمترین قیمت‌هاست و کوچک‌ترین عَلم‌ها را شامل می‌شود. برخی عَلم‌ها ۲۰میلیون‌تومان است و برخی تا صدمیلیون هم می‌رسد. صدمیلیونی‌ها آن عَلم‌هایی است که کار دست استاد است و هیات‌های بسیار بزرگ آن را سفارش می‌دهند که حتی ممکن است از صدمیلیون هم بیشتر شود. عَلم‌ها همینجا سر هم می‌شود؛ در کارگاه‌های اطراف بازار تهران.


هیکلی‌‌های یک‌میلیونی
مغاره نبش خیابان است و خلوت است و بوی چرم در آن پیچیده‌. هیکلی (جای نگهداری عَلم روی کمر) می‌فروشد. یک ست کامل آن شامل کمربند، دوبندی که به پشت کمر بسته می‌شود و جای نگهداری عَلم می‌شود. قیمت‌ها هم متفاوت است. از ۶۰هزارتومان تا یک‌میلیون‌و۲۰۰هزارتومان. ۶۰هزارتومانی‌ها برای هیکلی‌های کوچک است. عَلم‌هایی که بچه‌ها می‌کشند و وزنی ندارند. عَلم‌های بزرگتر هیکلی‌های بهتری می‌خواهند. آنهایی که قیمتشان از ۵۰۰هزارتومان شروع می‌شود و به یک‌میلیون‌و۲۰۰ تا ۳۰۰هزارتومان هم می‌رسد.

فروشنده می‌گوید هیکلی‌ها را خودشان تولید کرده‌اند و فقط در دوماه محرم و صفر عرضه می‌کنند. بقیه ایام سال، بدلیجات می‌فروشند و انگشتر و تسبیح که برخی از‌ آنها هنوز بالای مغازه دیده می‌شود. می‌گوید اکثر مغازه‌های اینجا کارشان همین است. در دوماه عزاداری محرم و صفر زمینه کارشان را تغییر می‌دهند و اثاث عزاداری می‌فروشند. یکی، دوجا هم اغذیه‌فروشی‌ها تغییر موقت شغل داده‌اند. فر و دستگاه سرخ‌کن را خاموش کرده‌اند و به‌جای آنها «پر آزادی» رنگارنگ آورده‌اند و کلاه‌خود و پرچم‌های کوچک.

پرچم‌های چینی در راه مانده
حداقل پنج تا شش‌مغازه ردیف کنار هم پرچم می‌فروشند و جای ورود به مغازه نیست. از پرچم‌های سه‌گوش بسیار کوچک گرفته تا پرچم‌های ۶×۴. قیمت‌ها هم متفاوت است. برخی قیمت‌ها روی پرچم‌ها خورده. هر سوال اضافه‌ای بیجاست و فروشنده جواب آن را نمی‌دهد. فقط باید اشاره کنی از کدام پرچم چه تعداد می‌خواهی. جای هیچ سوال‌و‌جواب اضافه‌ای نیست. یکی سفارش می‌گیرد. یکی جنس را جور می‌کند. یکی بسته‌بندی می‌کند و یکی پول را می‌شمرد. همه خسته‌اند و با چشم‌های قرمز می‌گویند حال و وقت حرف‌زدن ندارند. مغازه‌دار بعدی کمی وقت می‌دهد. پرچم‌ها از سه‌هزارتومان شروع می‌شود تا حدود یک‌ونیم‌میلیون‌تومان. قیمت‌ها اکثرا حوالی ۳۰ تا ۴۰۰هزارتومان است. پرچم‌ها داخلی است. از قم و مشهد و یزد می‌رسد و بیشتر اصفهان. یکی دیگر از فروشنده‌ها می‌گوید پرچم‌های چینی هم دارد.

اما وقتی سراغ آنها را می‌گیرم و قیمتش را می‌پرسم در جواب «شرق» می‌گوید: پرچم‌ها در راه است و هنوز وارد نشده است. در جواب این سوال که پس چه زمانی قرار است پرچم‌های چینی را بفروشید، فقط می‌خندد. انگار تب تبلیغ جنس خارجی همه‌جا را گرفته. حتی پرچم‌های عزا را. همین چند روز پیش هم بود که برخی اخبار مبنی بر چینی‌بودن اجناس بازار محرم در رسانه‌ها درج شد.


لباس تعزیه از ۱۰۰ تا ۵۰۰هزارتومان
مغازه بعدی لباس تعزیه دارد. یک‌دست لباس معمولی تعزیه‌خوانی شامل زره، بلوز و شلوار، کلاه‌خود، سپر و شمشیر می‌شود صدهزارتومان، اما جنس چندان مرغوبی ندارد. هر دست لباس تعزیه اگر چکمه‌های چرمی بلند هم به آن اضافه شود یا اگر بخواهی جنس چرمش بهتر باشد یا زره آن کیفیت بهتری داشته باشد، باید حداقل دوبرابر پول بدهی که گاهی لباس‌ها تا ۵۰۰هزارتومان هم می‌رسد. لباس‌های سبز و ساده که مربوط به نقش یاران امام‌حسین(ع) است ۷۰ تا صدهزارتومان قیمت دارد و لباس‌های قرمز یاران یزید که جزییات بیشتری دارد گران‌تر است. کلاه‌خودها هم قیمتشان متفاوت است. ۶۰ تا صدهزارتومان. سپرها هم نقش‌های مختلفی دارند و هم اندازه‌های‌ متفاوتی. قیمت‌ها از ۷۰هزارتومان شروع می‌شود تا ۲۰۰هزارتومان. انواع شمشیر هم قیمت‌ها و مدل‌های مختلفی دارد. از ۶۰هزارتومان شمشیر وجود دارد، که چندان جنس مرغوبی ندارد تا ۲۵۰هزارتومانی که شمشیرهایی شکیل و زیباست. پَر هم تا دلت بخواهد در این راسته وجود دارد. پرهایی به‌نام پر آزادی در رنگ‌های سرخ و سبز و سفید.

فروشنده می‌گوید: پرهایی که روی تیغه‌های عَلم‌ها و کلاه‌خود نصب می‌شود متعلق به شترمرغ‌های ایران است. به‌گفته او پرها معمولا توسط افراد رنگ شده و به صورت الوان فروخته می‌شود. توضیح می‌دهد که از هر شترمرغ ۲۴ شاهپر به دست می‌آید، اما این پرها بعد از چهار یا پنج‌سال کیفیت اولیه خود را از دست می‌دهند و باید تعویض شوند. قیمت‌ها از پنج‌هزارتومان تا ۳۰هزارتومان متغیر است.


طبل‌های وارداتی همیشه بوده است
چند مغازه هم طبل دارد و سنج و زنجیر. قیمت‌ها هم بسته به سایز مختلف است. طبل‌های کوچک از ۵۰هزارتومان شروع می‌شود تا ۴۰۰ و ۵۰۰هزارتومان. برخی مغازه‌ها هم طبل‌های یک‌میلیونی دارند. اکثرا تولید داخل است. این را دو، سه‌نفر از فروشندگان می‌گویند. در جواب این سوال «شرق» که آیا وارداتی است یا تولید داخل می‌گوید: طبل‌های بزرگ تولید داخل است. کوچک‌ترها وارداتی است و گران‌تر از بقیه. از چین آمده. می‌پرسم امسال اولین سالی است که طبل‌های چینی وارد شده می‌گوید: نه، همیشه طبل را وارد کرده‌ایم. از قبل انقلاب این دستگاه‌ها وارد می‌شده و اکنون چندسال است که ما خودمان شروع به ساخت طبل کرده‌ایم.

مدل طبل‌های وارداتی نشان می‌دهد با بقیه فرق دارد. می‌گوید همان دستگاه‌های جاز دیگر کشورهاست. اما اکنون ۸۰درصد طبل‌ها تولید ایران است و ۲۰درصد هم وارداتی. ایرانی‌بودن اکثر طبل‌های محرم را علی شربیانی، عضو هیات‌رییسه اتحادیه صنف فروشندگان دستگاه‌های صوتی و تصویری به «شرق» می‌گوید: طبل‌های دست‌ساز ساخت ایران است. او با رد این خبر که طبل چینی وارد کشور می‌شود، توضیح می‌دهد که ممکن است پوست‌های روی طبل را از سایر کشورها مثل مالزی، اندونزی و چین وارد کنیم اما این به مفهوم واردات طبل چینی نیست. به‌گفته شربیانی طبل‌ها اگر هم وارداتی باشند محصول کشورهای ژاپن و کره‌جنوبی است و اغلب مارک یاماها را روی خود نشان می‌دهد. حتی آن دسته از طبل‌هایی که دست‌ساز ایران است نیز همین آرم روی آن حک می‌شود. یعنی بدون اجازه و به‌صورت تقلبی طبل‌های ایرانی به‌نام کره به مشتریان عرضه می‌شود. وی با اشاره به اینکه ساخت طبل‌ها در بهارستان انجام می‌شود، می‌گوید: سالیان سال است که ساخت این نوع ادوات در بهارستان و چهارراه سیروس توسط خود ایرانی‌ها انجام می‌شود. پوست‌های طبل اغلب مصنوعی است و از نوعی پلاستیک تهیه می‌شود.


بازار سکه دستفروشان فصلی
زنجیر هم به وفور وجود دارد و مشتری‌‌هایش هم زیاد است. قیمت‌ها از ۱۰هزارتومان و کمتر از آن شروع می‌شود تا زنجیرهایی که با دانه‌های بسیار زیاد که فروشنده قیمت آن را صدهزارتومان اعلام می‌کند. فقط مغازه‌ها نیست که شلوغ است. کنار پیاده‌رو هم بساط پهن کرده‌اند. یکی خیمه می‌فروشد و دیگری گهواره و یکی هم لباس نوزاد سبز و سفید. شال سبز و سیاه هم به وفور یافت می‌شود. اینها دستفروش‌هایی هستند که هربار به فراخور زمان و مناسبت‌ها جنسی می‌فروشند. خیمه‌ها را شب شام غریبان به آتش می‌کشند. پس جنس‌شان اغلب پلاستیک است تا با یک شعله بسوزند. قیمت‌ها هم چندان بالا نیست. خیمه‌های سبز و قرمز بزرگ هرکدام ۴۰هزارتومان است و کوچک‌تر‌ها از ۱۰ تا ۲۰هزارتومان قیمت دارند. گهواره‌های سبز هم هرکدام حدود ۴۵ تا ۶۰هزارتومان قیمت دارند. چون برخی عروسک دارند و داخل بعضی هم عروسک نیست. شال‌های سبز هم همه‌جا آویخته شده است و از هزارتومان تا ۱۲هزارتومان قیمت دارند. فروشنده می‌گوید اکثرا برای دسته‌های عزاداری شال‌های هزارتومانی را می‌برند و شال‌های ۱۲هزارتومانی مربوط به افرادی است که تنها چند عدد شال می‌خواهند.

از بازار مواد غذایی چه خبر؟
جدای از ابزار عزاداری، برخی از مواد غذایی هم در ماه محرم با افزایش تقاضا مواجه می‌شوند. گوشت، برنج، روغن و برخی از حبوبات از جمله لپه پرمصرف‌ترین مواد در این‌روزهاست. هر سال هم ستاد تنظیم بازار قیمت‌هایی را کمی پایین‌تر از قیمت بازار اعلام می‌کند تا هیات‌ها و مساجد بتوانند اقلام مورد نیاز خود را با قیمت کمتری تهیه کنند. طبق اعلام سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تهران هیات‌ها، مساجد و حسینیه‌ها می‌توانند برنج وارداتی هندی را کیلویی سه‌هزارو۹۰۰تومان، گوشت قرمز منجمد داخلی را کیلویی ۱۶هزارتومان، مرغ منجمد داخلی را کیلویی پنج‌هزارو۸۰۰تومان، شکر فله را کیلویی دوهزاروصدتومان و روغن نباتی جامد حلب ۱۶کیلویی را ۶۱هزارو۷۰۰تومان بخرند. اما در بازار آزاد قیمت‌ها متفاوت است. هرکیلو برنج ایرانی قیمتی بالغ بر هشت‌هزارتومان دارد و برنج‌های هندی هم در قیمت‌های مختلف هر کدام بالای پنج‌هزارتومان است. قیمت گوشت قرمز از ۲۵ تا ۳۰هزارتومان است. لپه که یکی از پرمصرف‌ترین مواد این ماه است بسته به ایرانی و خارجی‌بودن و زمان پخت آن بین پنج تا هفت‌هزارتومان قیمت دارد. مرغ تازه کیلویی شش‌هزارتومان است و شکر هم کیلویی سه‌هزارتومان.

رییس اتاق بازرگانی چین: بازار محرم دست ایرانی‌هاست
این‌روزها گزارش‌ها یکی پس از دیگری می‌رسد از بازار داغ ادوات مورد نیاز در ماه محرم. همه هم متفق‌القول تاکید می‌کنند که چین، سهم بالایی در این بازار دارد و گاهی ذکر می‌شود این سهم به ۸۰درصد هم می‌رسد.

اما اسدالله عسگراولادی، رییس اتاق ایران و چین در گفت‌وگو با «شرق» می‌گوید: سهم چین چندان قابل‌ملاحظه نیست و گویا بر حسب عادت است که کالاهای عرضه‌شده را با نام چین شناخته و سودآوری هر بازار را به پای این کشور می‌زنیم.

عسگراولادی ضمن رد تمام گزارش‌هایی که بازار این ایام را در قبضه چین می‌داند، می‌گوید: هیچ‌یک از این انتسابات واقعیت ندارد. ما هیچ‌گاه واردات طبل از چین نداشته‌ایم. طبل‌ها عمدتا محصول کشور ژاپن و کره است که از قدیم‌الایام به کشور ما وارد می‌شد آن هم پوست روی آن. او تصریح می‌کند: تمام پارچه‌ها و پرچم‌هایی که در محرم مورد استفاده قرار می‌گیرد نیز توسط سباغان و گل‌زنان خود ایران نوشته می‌شود. ممکن است پارچه‌های استفاده‌شده در پرچم‌ها وارداتی باشد اما طراحی و ساخت پرچم توسط ایرانیان انجام می‌شود.

به اعتقاد او همیشه تامین‌کننده زنجیر و تیغه‌های علم‌ها در همدان، تبریز، شیراز و البته اصفهان به‌عنوان یک کشور فولادی انجام می‌شد و هنوز هم کار صنعتگران این مناطق ادامه دارد. به عقیده عسگراولادی اینها شایعاتی است که مخالفان تجارت ایران و چین ایجاد و در سطح جامعه منتشر می‌کنند.

وی با اشاره به جانمازها و تسبیح‌های چینی در عربستان سعودی می‌گوید: زایران ما از عربستان جنس چینی می‌خرند و به‌عنوان سوغات به کشور می‌آورند در حالی که جانمازها و تسبیح‌های داخلی ساخت کشور خودمان است.
 لینک ثابت

بازدید : 1212
نمایی از مجلس !!!واقعیت تلخ این روزهای جامعه ما
کار سخت برج مراقبت
شبیه لبِ بعضی از دافاست

 ادامه مطلب


بازدید : 1049

السلام علیک یا حضرت رقیه (سلام الله علیها) بی بی جان دستگیر ما هم باش.دل شکسته و چشم گریان بسیارست.

اگر دلتان جائی شکست و اشکی ریختید همه (گرفتارها.جوانان نیازمندان.بیماران.بزرگترها.رفتگان و ...و  ما را هم ) همه را دعا بفرمائید از هر دین و آئینی.

نحوه شهادت حضرت رقیه علیهاالسلام

شهادت حضرت رقیه,نحوه شهادت حضرت رقیه(س),زندگي نامه حضرت رقیه (س)

 شهادت حضرت رقیه علیهاالسلام
عمه، بابایم کجاست؟
اسارت دشوار و یتیمی دردی عمیق است. یک سه ساله، چگونه می تواند تمام رنجِ تشنگی و زخم تازیانه اسارت و از آن بدتر، درد یتیمی را به جان بخرد، آن هم قلب کوچکِ سه ساله ای که تپیدن را از ضربانِ قلب پدر آموخته و شبی را بی نوازش او به صبح نرسانده است. امّا... امّا او رقیه حسین است و بزرگی را هم از او به ارث برده است. رقیه پس از عاشورا، پدر را از عمه سراغ می گیرد و لحظه ای آرام ندارد، با نگاه های کنجکاوش از هر سو ـ تمام عشقش ـ پدرش را می جوید و سکوتِ عمه، سؤال او را بی جواب می گذارد و او باز هم می پرسد: «عمه، بابایم کجاست؟...»


لحظه های بی قرار
این جا خرابه های شام، منزل گاه اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم است. رقیه با اسیران دیگر وارد خرابه می شوند، اما دیگر تاب دوری ندارد. پریشان در جست و جوی پدر است. امشب رقیه، فقط پدر و نوازش های پدر را می خواهد. امشب رقیه علیهاالسلام است و عمه، امشب رقیه علیه السلام است و سر بابا، امشب ملائک آسمان از غم دختر حسین علیه السلام در جوش و خروشند، امشب شب وداع رقیه علیهاالسلام و زینب علیهاالسلام است. او در آغوش عمه، بوی پدر را به یاد می آورد و دستان پر مهر او را احساس می کرد.


گل نازدانه پدر
رقیه ...رقیه نجیب! ای مهتاب شب های الفت حسین! ای مظلوم ترین فریاد خسته! گلِ نازدانه پدر و انیس رنج های عمه!
رقیه... رقیه کوچک! ای یادگار تازیانه های نینوا و سیل سیلی کربلا! دست های کوچکت هنوز بوی نوازش های پدر را می داد، و نگاه های معصوم و چشمان خسته ات، نور امید را به قلب عمه می تاباند.
رقیه... رقیه صبور! بمان، که بی تو گلشن خزان دیده اهل بیت، دیگر بوی بهار را استشمام نخواهد کرد، تو نوگل بهشتی و فرشته زمینی، پس بمان که کمر خمیده عمه، مصیبتی دیگر را تاب نخواهد آورد.


غربتِ خرابه
یا رب امشب چه شبی است. در و دیوار فرو ریخته این خرابه غزل کدامین خداحافظی را می سرایند؟ زینب، این بانوی نور و نافله های نیمه شب، دستی به آسمان دارد و دستی بر سر رقیه؛ بخواب عزیز برادرم!
باز هم رقیه علیهاالسلام و گریه های شبانه، باز هم بهانه بابا و بی قراری هایش، و این بار شامیان چه خوب پاسخ بی قراریِ رقیه علیهاالسلام را می دهند و سر حسین علیه السلام را نزد او می آورند.
آن شب، هیچ کس توان جدا کردن رقیه علیهاالسلام را از سرِ بابا نداشت. تو با سرِ بابا چه گفتی؟ چشم های پدر، کدامین سرود رفتن را برایت خواند که مانند فرشته ای کوچک، از گوشه خرابه تا عرش اعلا پر کشیدی و غربتِ خرابه را برای عمه به جای نهادی.


متاب ای ماه، متاب!
امشب، غم گین ترین ماه، آسمان دنیا را تماشا می کند. آسمان! چه دل گیری امشب، گویی غم مصیبتی به گستردگی زمین، قلبت را می فشرد. امشب فرشته های سیاه پوش، بال در بال هم، فوج فوج به زمین می آیند و ترانه غم می سرایند. در و دیوار خرابه، از اندوه زینب علیهاالسلام ، بر سر و سفیر می کوبند. امشب چشمه های آسمان، از گریه خونین زینب علیهاالسلام ، خون می بارد و چهره زمین از وسعت اندوه، تاریک است. متاب امشب ای ماه، متاب! هیچ می دانی، امشب گیسوان پریشانِ رقیه، به خواب کدامین نوازش رفته است؟ متاب که دردهای آشکار بسیار است. متاب که زخم های بی شمار بسیار است. متاب که دل پر شرار زینب علیهاالسلام به شراره جدایی نازنینی دیگر، در سوز و گداز است. متاب که امشب خرابه شام، از داغ سه ساله گل حسین، تیره ترین خرابه دنیاست. متاب ای ماه، متاب!


آرام نازنین عمه
آرام نازنین عمه! آرام، مبادا شامیان صدای گریه و بی تابی دختر حسین را بشنوند. این خرابه کجا و آغوش گرم و نوازش های مهربان بابا کجا؟ این سر بریده بابا و این دختر کوچک حسین. هر چه می خواهد دل تنگت، بگو. بابا، امشب به مهمانی دلِ بی قرارت آمده، بگو از سیلی خوردن ها و تازیانه ها و آتش خیمه های عصر عاشورا. بگو از درد غربت و محنت غریبی، بگو از صورت های نیلی و اسیری و بیابان های بی رحمی. بگو از بی شرمی یزیدیان و کوفیان سست پیمان و استقبال شامیان، آرام، نازنین عمه! آرام. اکنون تو، به مهمانی بابا می روی. سفر به سلامت!


اندوه هجرت
امشب به وعده گاه نخستین باز می گردی. آن جا پدر و ملائک، به اشتیاق، در انتظار تو هستند. امشب آسمان گرفته و تاریک است و باد خزان غبار مرگ می پاشد. گریه امان اهل بیت پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم را بریده است و عشق از غم این هجران، و اندوه هجرت تو گل تازه شکفته و معطری که در قلب بهار می پژمرد، زار می نالد، آرام و قرار زینب علیهاالسلام ، رفته است. سرانجام آن لحظه فرا رسید و رقیه علیهاالسلام کوچک زینب، از خاک تا افلاک پر کشید.


تو را چه بنامم
تو را چه بنامم، که ناب تر از شبنم های صبح گاه بر گلبرگ تاریخ نشسته ای. تو را چه بسرایم که آوازه برکت و کرامتت، موج وار، همه دل ها را به تلاطم در آورده است. تو را چه بنامم که بیش از سر بهار در آغوش بابا، طعم زندگی را نچشیدی و مانند او، غریبانه از غربت این غریبستان خاکی بار سفر بستی. پس سلام بر تو، روزی که به عالم خاکی گام نهادی و روزی که به افلاک پر کشیدی.


میلاد نوگل امام حسین علیه السلام
امام حسن مجتبی علیه السلام ، به برادرش امام حسین علیه السلام وصیت نمود که با ام اسحاق که همسرش بود وصلت کند. امام حسین علیه السلام به سفارش برادر عمل کرد و ثمره آن ازدواج، دختر نازدانه ای به نام رقیه شد. با تولد حضرت رقیه علیهاالسلام در سال 57 قمری، مدینه نور دیگری گرفت و خانه کوچک امام، گرمای تازه ای یافت. دیری نپایید که ام اسحاق جان به جان آفرین تسلیم کرد و رقیه کوچک از نعمت مادر محروم شد. امام حسین علیه السلام او را در آغوش پر مهر خویش، بزرگ کرد و پیوسته به خواهرش زینب علیهاالسلام سفارش می فرمود که برای رقیه علیهاالسلام مادر باشد و به او محبّت کند.
بی مادری حضرت رقیه علیهاالسلام ، پرستاری های حضرت زینب علیهاالسلام و سفارش های حضرت امام حسین علیه السلام باعث شده بود، پیوندی عمیق، بین حضرت زینب علیهاالسلام و حضرت رقیه علیهاالسلام پدید آید.


رقیه در کربلا
از لحظه ورود کاروان به کربلا، رقیه لحظه ای از پدر جدا نمی شد، شریکِ غم ها و مصیبت های او بود و با دیگر یاران امام از درد تشنگی می سوخت. یکی از افراد سپاه یزید می گوید:
من در میان دو صف لشکر ایستاده بودم، دیدم کودکی از حرم امام حسین علیه السلام بیرون آمد، دوان دوان خود را به امام رسانید، دامن آن حضرت را گرفت و گفت: ای پدر، به من نگاه کن! من تشنه ام. این تقاضای جان سوز آن دختر تشنه کام و شیرین زبان، چون نمکی بر زخم های دل امام بود و او را منقلب کرد، بی اختیار اشک از چشمان اباعبداللّه علیه السلام جاری گردید و با چشمی اشک بار فرمود: «دخترم، رقیه! خداوند تو را سیراب کند؛ زیرا او وکیل و پناه گاه من است.» پس دست کودک را گرفت و او را به خیمه آورد و او را به خواهرانش سپرد و به میدان برگشت.


رقیه و سجاده پدر
گاه سجاده امام حسین علیه السلام ، با دست های کوچک حضرت رقیه علیهاالسلام باز می شد و او به انتظار پدر می نشست تا می آمد و در آن سجاده به نماز می ایستاد و رقیه علیهاالسلام از آن رکوع و سجود امام لذت می برد. در کربلا نیز رقیه علیهاالسلام ، هر بار هنگام نماز، سجاده امام را می گشود. ظهر عاشورا به عادت همیشگی منتظر بابا بود، ولی پس از مدتی، شمر وارد خیمه شد و رقیه علیهاالسلام را کنار سجاده پدر دید که سراغ او را می گرفت، آن ملعون نیز جواب این سؤال را با سیلی محکمی که به صورت کوچک او نواخت، پاسخ گفت.


رقیه در راه شام
کاروان کربلا، از کوفه راهی شام شد، همان کاروانی که اهل بیت پیامبر بودند و به اسیری از کربلا آورده شده بودند، در بین راه که سختی و مشکلات بر رقیه کوچک فشار آورده بود، شروع به گریه و ناله کرد. یکی از دشمنان چون آن فریاد و ضجه را شنید، به رقیه علیهاالسلام گفت: ای کنیز، ساکت باش؛ زیرا این با گریه تو ناراحت می شوم. آن حضرت بیشتر اشک ریخت، بار دیگر آن نامرد گفت: ای دختر خارجی، ساکت باش. حرف های زجر دهنده آن مرد، قلب رقیه علیهاالسلام را شکست، رو به سر پدر فرمود: ای پدر! تو را از روی ستم و دشمنی کشتند و نام خارجی را هم بر تو گذاردند، پس از این جمله ها، آن دشمن خدا، غضب کرد و با عصبانیت رقیه را از روی شتر بر زمین انداخت.


رقیه در خرابه شام
بعد از ورود اهل بیت امام حسین علیه السلام به شام، آنان را در خرابه ای نزدیک کاخ سبز یزید جای دادند. روزها آفتاب و شب ها، سرما به شدت آنان را اذیت می کرد. علاوه بر آن، نگاه مردم شام که به تماشای خرابه نشینان می آمدند، داغی جان سوز بود. روزی حضرت رقیه علیهاالسلام ، به جمع شامیان که در حال برگشتن به خانه های خود بودند، اشاره کرد و ناله ای دردناک از دل برآورد و به عمه اش گفت: ای عمه، اینان کجا می روند؟ آن حضرت فرمود: ای نور چشمم اینان ره سپار خانه و کاشانه خود هستند. رقیه گفت: عمه جان مگر ما خانه نداریم، و زینب علیهاالسلام فرمود: نه، ما در این جا غریبه هستیم و خانه ای نداریم، خانه ما در مدینه است. با شنیدن این سخن، صدای ناله و گریه رقیه بلند شد.


رقیه و خواب پدر
سختی های اسارت، رقیه علیهاالسلام را به شدت می رنجاند و او یک سره بهانه بابا را می گرفت، شبی در خرابه شام و در خواب، پدر را دید، چون از خواب برخاست و چشم گشود، خود را در خرابه یافت و از پدر نشانی ندید. از عمه سراغ پدر را گرفت و زینب علیهاالسلام بسیار گریه کرد و رقیه علیهاالسلام نیز با عمه گریست. آن شب باز صدای عزاداری زنان اهل بیت بلند شد؛ مجلسی که نوحه سرایش رقیه علیهاالسلام بود. از سر و صدای اهل بیت، یزید از خواب بیدار شد و پرسید چه خبر است؟ به او خبر دادند که کودکی سراغ پدرش را گرفته است. یزید دستوری داد، سر پدرش را برای او ببرند.
این دستور یزید نشان از رذالت و شقاوت طینت او بود و برگی دیگر از دفتر مظلومیت های بی شمار اهل بیت را گشود.


پرواز به سوی پدر
وقتی به دستور یزید، سر پدر را برای رقیه علیهاالسلام آوردند، رقیه سر را در بغل گرفت و عقده های دل را باز کرد و هر چه می خواست با سر بابا گفت. آن شب رقیه علیهاالسلام ، گم شده خود را یافته بود، اما بی نوازش و آغوش گرم. پس لب هایش را بر لب های بابا گذاشت و آن قدر گریست تا جان به جان آفرین تسلیم کرد. پشت خمیده زینب علیهاالسلام شکست، رو به سر برادر فرمود: آغوش بگشا که امانتت را باز گرداندم. دیگر کسی ناله های شبانه رقیه علیهاالسلام را در فراق پدر نشنید.


وداع زینب علیهاالسلام با رقیه علیهاالسلام
وقتی کاروان اسیران کربلا، به مدینه بر می گشت، غمی جان کاه وجود زینب علیهاالسلام را می آزرد؛ چگونه از خرابه و شام دل بکند؟ نو گلی از بوستان حسین علیه السلام در این خرابه آرمیده، شام بوی رقیه علیهاالسلام را می دهد، رقیه ای که یادگار برادر بود و نازدانه پدر و در دست زینب علیهاالسلام امانت. زینب علیهاالسلام بی رقیه چگونه به کربلا و مدینه وارد شود؟ غم سراسر شام را گرفته و گریه ها، باز هم سکوت شهر را در هم شکسته است.


راز دل با پدر
هنگامی که در خرابه شام، سر پدر را نزد رقیه علیهاالسلام آوردند، آن دختر کوچک بسیار گریست و سخنانی بر زبان آورد که شیون اهل بیت علیه السلام را بلند کرد و آتش بر دل زینب علیهاالسلام نشاند:
پدر جان! کدام سنگ دلی سرت را برید و محاسن تو را به خون پاکت خضاب کرد؟
پدر جان! چه کسی مرا در کودکی یتیم کرد؟ پس از مادر از غم فراق او به دامان تو پناه می آوردم و محبت او را در چشم های تو سراغ می گرفتم، اکنون پس از تو به دامان که پناه برم؟
پدر جان! پس از تو چه کسی نگهبان دختر کوچکت خواهد بود، تا این نهال نو پا به بار بنشیند؟
پدر جان! پس از تو چه کسی غم خوار چشم های گریان من خواهد بود؟
پدر جان! در کربلا، مرا تازیانه زدند، خیمه ها را سوزاندند، طناب بر گردن ما انداختند و بر شتر بی حجاز سوار کردند و ما را اسیران از کوفه به شام آوردند.


شام، حرم یادگار حسین علیه السلام
رقیه کوچک و یادگار حسین علیه السلام ، پس از رحلت در خرابه شام، همان جا مدفون گردید، کم کم مقبره ای به روی قبر بی چراغ او ساخته شد و بارگاهی برای عاشقان شد. حرمش، میعادگاه عاشقان دل سوخته اباعبداللّه است. بوی حسین، از هر گوشه اش روح و جان را می نوازد. نیازمندان، دست حاجت به سویش دراز می کنند و خسته دلان بار سنگین دل را در کنار او می گشایند. زیارت حرم و بارگاهش آرزوی هر دل داده ای است.


شهادت حضرت رقیه در سروده شاعران
سوختم ز آتش هجر تو پدر تب کردم     روز خود را به چه روزی بنگر شب کردم
تازیانه چو عدو بر سر و رویم می زد     ناامید از همه کس روی به زینب علیهاالسلام کردم
* * *
اشک یتیم
ای عمه بیا تا که غریبانه بگرییم     رو از وطن و خانه، به ویرانه بگرییم
پژمرد گل روی تو از تابش خورشید     در سایه نشینیم و به جانانه بگرییم
لبریز شرای عمه دگر کاسه صبرم     بر حال تو و این دل ویرانه بگرییم
نومید ز دیدار پدر گشته دل من     بنشین به کنارم، پریشانه بگرییم
گردیم چو پروانه به گرد سر معشوق     چون شمع در این گوشه کاشانه بگرییم
این عقده مرا می کشد ای عمه     پیش نظر مردم بیگانه بگرییم

منبع:hawzah.net

 لینک ثابت

بازدید : 1114
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
wyn


ادامه مطلب


بازدید : 1019

پل ورسک، پل پیروزی + تصاویر

در هر برهه ای از زمان و هرجا که اراده ای توانا به منصه ظهور می رسد، در پی آن شگفتی ها پدید می آید. شگفتی هایی که دراین میان فقط اهل نظر می توانند به عظمت آن پی ببرند.

با نگاه به چشم انداز راه آهن ایران، چه در شمال هنگام عبور از قله های سر به فلک کشیده البرز و چه در جنوب هنگام گذشتن از فراز دره ه وکوههای سخت وبلند به راحتی می توان به اهمیت وعظمت آن پی برد.

 پل ورسک، پل پیروزی

 پل ورسک، پل پیروزی

یکی از شاهکارهای راه آهن کشور «پل ورسک» است که به عنوان مهمترین و مرتفع ترین پل خط آهن شمال ایران مطرح است . ازاین پل که شهرت جهانی نیز دارد و نام آن در تمامی آثاری که پس از پایان جنگ جهانی دوم منتشر شد ، با عنوان «پل پیروزی » یاد شده است .

ساخت پل ورسک که از مهمترین رویدادهای فنی مهندسی راه آهن کشور محسوب می شود، توسط مهندسان آلمانی و اتریشی و کارگران فنی انجام شده است و به لحاظ ویژگی های منحصر به فرد، این پل در فهرست آثار ملی کشورمان نیز به ثبت رسیده است .

 

 پل ورسک، پل پیروزی

 پل ورسک، پل پیروزی

پل ورسک که در واقع از شاهکارهای معماری جهان به شمار می رود، در دره ورسک واقع در ۸۵کیلومتری جنوب قائم شهر در محور سوادکوه قرار دارد و راه آهن سراسری تهران ـ شمال را به هم متصل می کند. عظمت این که، دوکوه عظیم وسخت گذر عباس آباد را به یکدیگر اتصال می دهد، حقیقتی انکارناپذیر است که حتی جهانگردان خارجی نیز به آن اعتراف دارند ودر برابر بزرگی و اراده آهنین طراح وسازندگان آن سرتعظیم فرود می آورند.
 

 پل ورسک، پل پیروزی

 پل ورسک، پل پیروزی

امروز پل ورسک علاوه براهمیت ویژه در صنعت حمل ونقل، از جاذبه های سیاحتی کشور نیز محسوب می شود که مسیر دسترسی به آن در صورت کسب مجوز از مقامات ذیصلاح از ارتفاعات شرق ورسک، است . گفتنی است در سال ۱۳۲۰ که نیروهای متفقین در زمان جنگ جهانی دوم وارد ایران شدند، یکی از دلایل پیروزی خود را دراین جنگ وجود راه آهن سراسری ایران عنوان کردند. از طرفی ، «چرچیل»، نخست وزیر وقت انگلیس نیز پل ورسک مستقر در راه آهن شمال را پل پیروزی لقب داد.

طراح پل ورسک کیست؟

باید توجه داشت که این بنا برخلاف ادعای برخی افراد مبنی بر ساخته شدن آن بدست مهنس آلمانی بنام ورسک ، ساخت یک معمار اتریشی به نام (( والتر اینگر )) در سال 1310 هجری شمسی است و نام این پل بر گرفته از نام قریه ورسک واقع در قسمت شمالی این پل میباشد. قریه ورسک در زمان احداث پل دارای حدود 20خانوار جمعیت بوده است .

به روایت بومیان منطقه، هنگامی که این پل ساخته شد، به فرمان رضا شاه ، مهندس سازنده پل به همراه همسر و فرزندانش در هنگام عبور نخستین قطار از روی این پل در زیر آن قرار گرفتند تا به این ترتیب اطمینان سازه ساخته شده، ثابت شود.آ¬رامگاه والتر اینگر در نزدیکی پل ورسک قرار دارد .

 

 پل ورسک، پل پیروزی

 پل ورسک، پل پیروزی

 پل ورسک، پل پیروزی

مشخصات فنی پل ورسک:

این بنا از ملات سیمان و شن شسته شده و آجر ساخته شده و در ساختمان آن از آرماتور استفاده نشده است . به بیان دیگر این بنا از ملات غیر مسلح ساخته شده است .

حجم پل ورسک که دارای ۶۶ متر دهانه قوسی و ۱۱۰متر ارتفاع از ته دره است ، جمعاً ۴۵۰۰ مترمکعب است .

طول کلی پل 2/73 متر است. هزینه ساخت آن در آن زمان، بالغ بر۲میلیون و۶۰۰هزار تومان بوده است . برای ساخت این پل عظیم چندطرح مبتنی براستفاده از مصالح بنایی که بیشتر مقرون به صرفه بوده، به تصویب رسید.

پل ورسک در شمار مهمترین آثار فنی مهندسی راه آهن شمال ایران محسوب می شود و شماره ثبت تاریخی ملی آن 1534 می باشد .ورسک از جمله پل‌های استراتژیک ایران است که توسط مهندسان آلمانی و اتریشی با تضمین ۷۰ ساله احداث شد.
سه خط طلا
سه خط طلای راه‌آهن شمال در سه کیلومتری پل ورسک و بعد از آبادی ورسک به سمت گدوک در ارتفاعات شرق جاده تهران - شمال مشاهده می‌شود. این خطوط برای کم کردن شیب و افزایش ضریب قدرت لوکوموتیوه به این شکل بنا شده است.

منبع : بیتوتهلینک ثابت

بازدید : 1130

سه شنبه 6 آبان 1393 - 08:50:00 چاپ

840 ماه پس انداز کنید تا خانه بخرید/ بازار اجاره راکد است

به گزارش خبرگزاري خبرآنلاين، بررسي هاي ميداني نشان مي دهد ميزان قراردادهاي اجاره بها و خريد و فروش در پايان ابتداي آبان ماه بازهم روند نزولي پيدا کرده است. يکي از مشاوران املاک در اين مورد مي گويد:« وضعيت بازار در شهريور و مهرماه خوب بود. ولي با آغاز آبان ماه عملا روند معاملات به سمت رکود پيش رفت. در حال حاضر هم وقتي آگهي فروش را به روزنامه همشهري مي دهيم به طور متوسط روزانه 4 تا 5 زنگ مفيد براي مي خورد.» گزارش هاي رسمي سامانه ثبت معاملات املاک تاييد مي کرد که در مهره ماه سال جاري با کاهش حجم معاملات آغاز شده است. با اين حال رئيس اتحاديه مشاوران املاک خبر داده بود که روند معاملات در مهرماه کاهش يافته ولي در قياس با مهرماه سال قبل افزايش يافته است.

بررسي ها نشان مي دهد در حال حاضر بيشترين ميزان تمرکز سازندگان و حتي خريداران به سمت پروژه هاي تجاري رفته است. گزارش هاي رسمي تاييد مي کند حجم سرمايه گذاري در مسکن، مسکوني طي يکسال گذشته تنها 8 درصد رشد داشته درحالي که حجم سرمايه گذاري در مسکن تجاري و بخصوص فروشگاه هاي موسوم به «مال» 40 درصد افزايش داشته است. اين آمارها نشان مي دهد وضعيت بازار در حالت مطلوب قطعي قرار ندارد و تنها حرکت به سمت پروژه هاي تجاري با اقبال مواجه مي شود. هنوز گزارش جديدي نيز از ساخت و ساز 40 درصد پروانه هاي ساختماني صادر شده معطل مانده منتشر نشده است.

تحليلگران بازار اعتقاد دارند که فاصله ميان قيمت متوسط فروش ملک در تهران و شهرهاي بزرگ با حداقل درآمد شهروندان دليل اصلي رکود بازار مسکن است. متوسط قيمت ملک در تهران 4 ميليون و 200 هزار تومان در نظر گرفته شده است. ميزان متوسط خط فقر نيز در تهران و شهرهاي بزرگ يک مليون و 500 هزار تومان است. به گفته مرکز آمار ايران آخرين رقم درآمد خانوارهاي شهري نيز در فصل بهار به عدد يک ميليون و 800 هزار تومان رسيده است. براين اساس خانوارهاي دهک هاي چهارم تا هشتم ( به عنوان طبقه متوسط) تنها درآمدي 300 هزار تومان بالاتر از خط فقر دارند. اين گروه براي تامين هزينه خريد يک متر آپارتمان در تهران بايد 14 ماه با پس انداز 300 هزار تومان مازاد درآمدشان که آنها را بالاتر از خط فقر نگاه مي دارد، اقدام به خريد کنند. در صورتي که بعد خانوار عدد 4 ( بعد رسمي خانوار 3.7 است) در نظر گرفته شود و متوسط بهره مندي فعلي شهروندان به ازاي هر نفر 15 متر در نظر گرفته شود، خانوار چهار نفره براي خريد يک آپارتمان 60 متري بايد 840 ماه به ميزان 300 هزار تومان از پس انداز خود را ذخيره کند. اين خانواده تنها در صورتي که قيمت ملک ثابت باقي بماند پس از زندگي 840 ماه روي خط فقر مي تواند به خواسته خود برسد. محاسبات رسمي نيز نشان مي دهد که با توجه به پس انداز يک سوم يک عضو خانواده بايد 32 سال پس انداز براي خريد خانه صورت گيرد.

وضعيت اجاره خانه ها

به همان اندازه که خريد خانه براي شهروندان دور از دسترس شده است، وضعيت بازار براي اجاره قدري بهبود پيدا کرده است. گزارش هاي رسمي تاييد مي کند متوسط اجاره بها درتهران 9.8 درصد رشد داشته است که اين عدد نصف رقم رسمي تورم اعلام شده توسط مرکز آمار است. سال 1391 ميزان رشد اجاره بها 3 برابر ميزان تورم ارزيابي مي شد. در همين حال بررسی‌های دفتر برنامه‌ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه‌وشهرسازی نشان می‌دهد: هزینه اجاره مسکن تحت‌تاثیر چهار مولفه اقتصادی و جمعیتی، از مسیر «صعود و رشد خارج از مدار تورم» که طی دو سال قبل در آن قرار داشت، بیرون آمده است و با توجه به چشم‌انداز این مولفه‌ها، وضعیت جدید تا پایان امسال برقرار خواهد بود. در نیمه اول سال 93 شکل «شیب رشد ماهانه» مبالغ اجاره‌ «منفی» بوده است. یعنی این رشد از 9 درصد در فروردین ماه امسال به 1.8 درصد در مرداد ماه رسیده و در نهایت در آخرین ماه فصل تابستان، رشد منفی 0.5 درصد را تجربه کرده است. از طرف دیگر، بررسی ها خبر از پایین تر بودن هزینه اجاره ها از تورم و سبد کالا و خدمات مصرفی خانوارها می دهد. میانگین اجاره‌بهای آپارتمان‌های مسکونی در نیمه اول امسال مترمربعی 20 هزار و 900 تومان هم بوده است که نشان از رشد 9.4 درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته دارد. به این ترتیب در حالی که اجاره مسکن 9.4 درصد رشد داشته است، اما نرخ تورم 6 ماهه 15.3درصد رشد را تجربه کرده است. نرخ رشد نقطه‌به‌نقطه اجاره‌بها در تهران طی نیمه اول امسال، بین 10 تا حداکثر 14درصد در نوسان بوده، در حالی که در مدت مشابه سال قبل، این نوسانات بین 20 تا 27 درصد بوده است. به این ترتیب، زمانی که گفته می شود، شهریور ماه، رشد اجاره بهای مسکن 0.5 درصد منفی بوده است، اتفاقی نادر به حساب می آید که به بهبود شرایط اجاره نشینی کمک زیادی کرده است.

تا پايان سال جاري احتمال رشد بيشتر ميزان اجاره بها وجود ندارد. برهمين اساس تحليلگران بازار به مردم تذکر مي دهند براي خريد يا اجاره خانه مورد نظرشان شتاب نکنند. با اين حال سازندگان و مشاوران املاک طي هفته هاي گذشته بارها در رسانه هاي گروهي و بخصوص سايت هاي خبري تلاش هايي را براي تشويق مردم به خريد مسکن در دستور کار داشته اند.

 

تازه ترین نرخ اجاره بها در تهران-سال 93

زمان

میانگین اجاره بهای هرمتر مربع

رشد نسبت به مدت مشابه سال قبل

نیمه اول 93

20 هزار و 900 تومان

9.4

 

جدول اجاره بهای آپارتمان در تهران

آدرس

زیربنا

مبلغ اجاره

مبلغ ودیعه

پیروزی

33

90000

18000000

دروازه شمیران

48

250000

26000000

جنت آباد

50

250000

30000000

نارمک

35

300000

30000000

بلوار فردوس

60

900000

23000000

سئول

60

1500000

10000000

هفت تیر

55

1200000

20000000

جردن

90

3200000

20000000

فرمانیه

88

3500000

50000000

الهیه

180

4000000

100000000

زعفرانیه

200

6000000

100000000

دروس

290

12000000

150000000

 لینک ثابت

بازدید : 917
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
wyn


ادامه مطلب


بازدید : 1055
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
wyn


ادامه مطلب


بازدید : 992
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
wyn


ادامه مطلب


بازدید : 998
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
wyn


ادامه مطلب


بازدید : 1106

♥امضاهای زیبا برای پت ومتی ها♥♥امضاهای زیبا برای پت ومتی ها♥ادامه مطلب


بازدید : 1169

ژاکت بافتنی زنانهادامه مطلب


بازدید : 1178

زیباترین مدل بافت زنانه زمستانادامه مطلب


بازدید : 1160

بهترین سرمایه گذاری خرید ملک از امداد املاک ایران است.WWW.EMDADAMLAK.IR -09197225539

کاهش سود بانکی به 15%


به گزارش سرویس اقتصادی جام نیوز، محمد رضا خباز در گفت و گویی درباره موضوع تعیین نرخ سود بانکی گفت: توجه به نرخ تورم سالانه یکی از شاخصه های اصلی و علمی در تعیین نرخ سود بانکی است.

 معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری ادامه داد: البته باید در تعیین نرخ سود بانکی بر اساس نرخ تورم در کشور ملاحظاتی صورت گیرد به دلیل اینکه در سال های گذشته نرخ تورم کشور بالا بوده است.

خباز با مثبت ارزیابی کردن کنترل نرخ تورم از سوی تیم اقتصادی دولت ،افزود: اگر دولت بتواند تا پایان سال جاری نرخ تورم را به حدود 15 درصد کاهش دهد می تواند نرخ سود بانکی را بر این مبنا تعیین کرد.

وی با بیان اینکه دولت اعلام کرده نرخ تورم را به زیر 25 درصد می رساند، افزود: گزارش های بانک جهانی حاکی از آن است که سیاست های اقتصادی اعمالی از سوی دولت ایران در یکسال گذشته علمی و کارشناسی بوده است بنابراین ادامه این سیاست ها می تواند نرخ تورم را به زیر 15 درصد برساند.

خباز ادامه داد: با توجه به ادامه سیاست کنترل نرخ تورم از سوی دولت و گزارش های مالی بانک جهانی درباره اقتصاد ایران می توان عنوان کرد که گفته وزیر اقتصاد مبنی بر اینکه نرخ سود بانکی بر اساس نرخ تورم تعیین می شود، قابل اجرا خواهد بود.

معاون امور تقنینی معاونت پارلمانی ریاست جمهوری یادآور شد: باید پذیرفت تورم ضد عدالت است بنابراین تمامی دستگاه ها باید با هماهنگی شرایط را برای ادامه مهار تورم فراهم کنند تا با انجام این مهم و ایجاد ثبات اقتصادی پایدار در کشور شرایط برای جذب سرمایه گذاری بیشتر آماده شود که این موضوع توسعه اقتصادی را در پی خواهد شد./خانه ملت/لینک ثابت

بازدید : 1243


به گزارش سرویس علمی جام نیوز به نقل از مشرق، زمین از 21 تا 23 دسامبر ماه آینده ( 30 آذر تا 2 دی ماه ) به مدت سه روز در تاریکی مطلق فرو می رود، آیا این تاریکی مطلق به معنای پایان زندگی زمینیان است؟ آیا روزی که از سال های دور مبنی بر خاتمه یافتن زندگی انسان ها و مهاجرت به سایر سیاره ها پیش بینی شده بود، در ماه آتی فرا خواهد رسید؟ آخر الزمان در ماه آینده فرا می رسد!

جملاتی که خواندید شایعات یا حقایقی است که در سایت های مختلفی نجومی و ستاره شناسی منتشر شده است مبنی بر اینکه در ماه دسامبر زمین به مدت 3 روز در تاریکی مطلق فرو می رود اما سرنوشت زمین پس از این 3 روز تاریکی چه خواهد شد؟ چرا زمین 3 روز در تاریکی مطلق فرو می رود؟ ناسا  نیز این جمله را تایید کرده اما به شکل دیگری!

کارشناسان ناسا معتقدند زمین در 21، 22 و 23  دسامبر در تاریکی ناشی از طوفان های خورشیدی فرو خواهد رفت. "چارلز بولدن"، مدیر آژانس فضایی ناسا این خبر را تایید کرده و در ویدئوهایی که بر سایت ناسا قرار گرفته، شایعاتی مبنی بر پایان زندگی زمینیان را رد کرده  و اعلام داشته است: "زمین در تاریکی فرو می رود اما به دلیل طوفان های خورشیدی نه دلایلی مانند آخر الزمان بودن و ..."

طوفان خورشیدی (یا طوفان مغناطیسی) پدیده انفجاری یا فورانی با منشا مغناطیسی در جو خورشید است که به آزاد شدن انرژی های فراوان می انجامد. به دلیل این پدیده، باد خورشیدی با سرعت و شدت بیشتری می وزد و ذرات باردار پر انرژی روانه منظومه شمسی می شوند که این ذرات به زمین رسیده و با میدان مغناطیسی بر هم کنش داشته و طوفان های خورشیدی را سبب می شوند. طوفان های خورشیدی باعت تیره شدن روز می شوند گویا شب هنگام فرا رسیده است.

طوفان خورشیدی می تواند باعث قطع شدن سیستم های ارتباطاتی، مختل شدن پروازها، حرکت کشتی ها، عملکرد ماهواره ها و حتی مختل شدن فعالیت فضانوردان و ... را در برداشته باشد. امریکا یکی از کشورهایی است که با بیشترین حجم طوفان های خورشیدی روبرو است و بنا به گزارش اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا NOAA مخفف  (National Oceanic Association Administration) بیش از 1253 طوفان در بین سال های 1991 تا 2010 میلادی در امریکا به ثبت رسیده است که شدیدترین طوفان خورشیدی متعلق به کارینگتون بوده است.

اما این سازمان اعلام کرده است، پیش بینی دقیق اتفاقاتی که در این سه روز به وقوع خواهند پیوست بسیار دشوار است و نمی توان پیش بینی دقیقی را برای فعالیت های خورشیدی اعلام کرد.

 لینک ثابت

بازدید : 1209
 به گزارش مشرق، بررسي تغییرات نرخ تورم و حداقل دستمزد‌ها طی 9 سال اخیر نشان می‌دهد که شکاف بین این دو متغیر مهم اقتصادی در طول این دوره نوسانات زیادی داشته است. به اعتقاد کارشناسان این شکاف اثرات مخربی بر وضعیت اقتصادی جامعه به خصوص در چند سال اخیر گذاشته و سفره مردم را کوچک‌تر کرده است.

بررسی‌های آماری نشان می‌دهد برخی سال‌ها حداقل دستمزد، رشدي بیشتر از تورم و در برخی سال‌ها رشدي کمتر داشته، به‌طوری که در این 9 سال، قیمت‌ها رشدی به اندازه 5/1 درصد بیشتر از رشد حداقل دستمزدها داشته است. هر چند در این دوره جامعه وضعیت اقتصادی نابسامانی را تجربه کرده است، با توجه به مهار تورم در یکسال گذشته، به نظر می‌رسد شکاف هزینه- درآمد کارگران در مسیر جبران قرار گرفته به گونه‌ای که در 6 ماه نخست سال 93 اختلاف نرخ رشد حداقل حقوق ماهانه و نرخ تورم به 3/0 درصد رسیده است.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که سازمان جهانی کار ILO معیارهایی را برای تعیین حداقل دستمزد تعریف کرده است، اما هرکشوری متناسب با سیاست‌های اقتصادی خود برخی از این معیارها را در تعیین حداقل دستمزد خود در نظر می‌گیرد. حداقل دستمزد از لحاظ اجتماعی اهمیت ویژه‌ای دارد. تعریف حداقل دستمزد از نظر کارشناسان سازمان بین‌المللی کار نشان دهنده پایین ترین سطح دستمزدی است که براساس عرف یا قانون صرف نظر از روش محاسبه آن یا صلاحیت کارگر در تصدی شغل، تعیین می‌شود.

در ماده 41 قانون کار جمهوری اسلامی ایران نیز این تعریف ارائه شده است که: «حداقل دستمزد بدون آنکه مشخصات جسمی و روحی کارگران و ویژگی‌های کار محول شده را مورد توجه قرار دهد، باید به اندازه‌ای باشد تا زندگی یک خانوار را که تعداد متوسط آن توسط مراجع رسمی اعلام می‌شود تامین کند.» 

مقایسه وضعیت دستمزد در ایران نسبت به برخی از کشورهای دیگر نیز نشان می‌دهد که ایران در ردیف کشورهای با حداقل دستمزد پایین قرار دارد و در این زمینه نیروی کار برخی از کشورها ماهانه تا چند برابر یک کارگر ایرانی حداقل دستمزد دریافت می‌کنند، هرچند میزان درآمد افراد در هر کشوری با میزان هزینه‌ها و قیمت‌ها در آن کشورها دارای تطابق نسبی است و نمی‌توان چنین تصور کرد که افراد ساکن در کشورهای دیگر تنها درآمدهای به مراتب بالاتری از کارگران ایرانی دارند، اما هزینه‌های آنها نیز با یک کارگر ایرانی متفاوت است، با این حال مقایسه حداقل دستمزد براساس برابري قدرت خريد(كه منجر به افزايش قابل توجه درآمد درایران مي‌شود) در برخی کشورها که در همسایگی ایران قرار دارد با کارگران ایرانی می‌تواند قابل توجه باشد.

بررسی آمار طی سال‌های 1385 تا 1393 نشان می‌دهد متوسط حداقل حقوق‌ها در این دوره 326 هزار و 128 تومان با متوسط نرخ رشد سالانه حدود 5/19 درصد و متوسط نرخ تورم سالانه 21 درصد است که بنابراین در این دوره متوسط نرخ تورم سالانه 5/1 درصد از متوسط نرخ رشد حداقل حقوق ماهانه بیشتر بوده است. طی این 9 سال حداقل حقوق، روندی تقریبا یکنواخت داشته اما نرخ تورم به دلایل اقتصادی نوسانات بسیار زیادی داشته است و نمی‌توان رابطه‌ای بین این دو متغیر طی این سال‌ها در نظر گرفت. از سال 1385 تا 1393 در 5 سال حداقل حقوق ماهانه رشد کمتری نسبت به سطح عمومی قیمت‌ها داشته است. 

در سال 85 رشد درآمدهای حاصل از فروش نفت فضای مناسبی را برای واردات فراهم کرد. رشد هزینه‌های ارزی در بودجه سال 85 باعث ایجاد تورم در این سال شد. در این مسیر تورم از میزان 4/10 به 9/11 درصد افزایش یافت. حداقل حقوق ماهانه در این سال نسبت به سال قبل 22درصد رشد داشته که از نرخ تورم بیشتر بوده است. از سال 85 تا سال 87 تورم نرخ افزایشی در پیش گرفت.  براساس آمار در سال 88 افت شدیدی در نرخ تورم به وقوع پیوسته است. از نظر صاحب‌نظران اقتصادی کاهش تورم ریشه در عواملی همچون سیاست‌های انقباضی، رکود بازار مسکن در ایران و نیز ثبات نرخ ارز ثابت داشت که در کنار کاستن از تورم به رکود اقتصادی دامن زد. پس از آن از سال 89 تا 92 با افزایش مستمر تورم همراه بوده‌ایم.

در بازه زمانی 1393-1385 کمترین میزان افزایش حداقل حقوق ماهانه در سال 1390 بوده است. در فاصله سال‌های 1389 تا 1390 حداقل حقوق ماهانه کارگران تنها 27 هزار تومان افزایش داشته است در حالی که در فاصله دو سال مورد بررسی، نرخ تورم از 5/12 درصد به 5/21 درصد افزایش یافته است. اقتصاد‌دانان افزایش تورم در سال 90 را ناشی از جهش قابل توجه قیمت انرژی، درآمدهای نفتی بالا، رشد پایه پولی و اثرات غیر‌مستقیم اعمال تحریم‌های بانکی، آشکار شدن اثرات فاز اول هدفمندی یارانه‌ها بر قیمت تولیدات و... می‌دانند.

 سال 1390 که در آستانه فاز اول هدفمندی یارانه‌ها در دولت سابق قرار داشته است، کمترین میزان افزایش سالانه حقوق ماهانه را در طول دوره‌های مختلف به میزان 9درصد ثبت کرده است. نمایندگان کارگری کشور تاکید می‌کنند وزیر کار دولت دهم از دولت دستور داشت برای مهار تورم انتظاری حاصل از افزایش ناگهانی قیمت‌ها در قالب اجرای هدفمندی یارانه‌ها، جلوی افزایش بالاتر از 10درصد دستمزد کارگران را بگیرد.

در سال 91 هم تورم به 5/30 درصد افزایش یافت در حالی که نرخ حداقل حقوق ماهانه تنها 18 درصد افزایش پیدا کرد. صاحب‌نظران اقتصادی دلایل تورم در سال 91 را عوامل برون‌زا و درون‌زایی مانند تشدید تحریم‌های بانکی و نفتی، نقدینگی سرگردان، بالا بودن نرخ سود تسهیلات بانکی، سیاست‌های نادرست پولی و بانکی، ضعف مدیریتی، نگرانی مردم از افزایش قیمت روز به روز کالاها و... می‌دانند. در سال‌های 90 و 91 دستمزد کارگران به گونه‌ای تعیین شد که هیچ گونه تطابقی با معیشت و هزینه‌های کارگران نداشت و همین مساله سبب شکاف هزینه- درآمد زیاد بین کارگران شد.

در سال 92 در حالی که افزایش حداقل حقوق ماهانه برابر 25 درصد بود، تورم بالاترین میزانش را در طول این دوره و برابر 35 درصد داشت. پیش از این در سال 74 نرخ تورم 5/49 را تجربه کردیم که بالاترین نرخ پس از پیروزی انقلاب اسلامی بوده است. در سال‌های 91 و 92 تورم در جامعه برای تمام اقشار ملموس بود. سیاست‌های پولی و مالی‌ای که در کشور حاکم شد افزایش قیمت‌ها را در تمام بخش‌ها به همراه داشت در سال 92 پس از روی کار آمدن دولت یازدهم در راستای مدیریت تورمی از ابتدای فعالیت، اهداف 35 و 25 درصدی برای نرخ تورم میانگین سالانه به ترتیب برای پایان سال‌های 92 و 93 اعلام شد. نرخ تورم در نیمه دوم سال 92 کنترل شد و در پایان سال 92 حدودا 35 درصد شد که تقریبا معادل نرخی است که دولت هدف‌گذاری کرده بود. با توجه به آمار رسمی، دولت موفق به مهار تورم در دو ماه اخیر شده است. از اوایل سال 93 تورم نرخ کاهشی را در پیش گرفت.

در تاریخ 20 فروردین 93 روند کاهشی را برای نرخ تورم پیش‌بینی شده بود، به این ترتیب که «حتی با وجود اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها نیز نرخ تورم 25 درصدی تا پایان تابستان سال‌جاری، محقق خواهد شد» و این پیش‌بینی به حقیقت پیوست و در تیرماه سال 93 نرخ تورم 2/24 درصد گزارش شده و هدف دولت زودتر از موعد اتفاق افتاد. پس از آن در مرداد ماه و شهریور ماه سال 93 نرخ تورم به ترتیب برابر 3/22 و 6/20 را داشته ایم.

در این موضوع سید مهدی برکچیان، یکی از کارشناسان اقتصادی، در مطلبی با عنوان «لزوم بازنگری در تورم هدف سال 93»، این تحول را یک نقطه عطف تاریخی در اقتصاد ایران می‌داند و علت بروز این پدیده را در وهله اول به تغییر دولت و اصلاح انتظارات مردم نسبت به آینده کشور و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی نسبت می‌دهد.

او می‌افزاید که در وهله بعد سیاست‌هایی که در عمل از سوی دولت پیش گرفته شده، به ویژه سیاست‌های پولی و رعایت خط قرمز در استفاده از منابع بانک مرکزی نیز با این انتظارات تطبیق داشت و نظم جدید حاکم بر قیمت‌ها را تثبیت کرد. این در حالی است که بعضی از اقتصاددانان کاهش تورم را به دلیل کاهش تقاضا و افت خرید مردم می‌دانند. در سال 93 حداقل حقوق ماهانه حدودا برابر 609 هزار تومان است که نسبت به سال 92 حدود 25 درصد رشد داشته و به عبارت دیگر حداقل حقوق ماهانه رشدی تقریبا برابر با نرخ تورم داشته است.


 
مطالب مرتبط

 لینک ثابت

بازدید : 1040
تاریخ درج خبر: 2014-10-19 16:04:09.0بازدید: 1357

 لینک ثابت

بازدید : 983
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
ynw


ادامه مطلب


بازدید : 995
مطلب مورد نظر رمز دارد.
لطفا رمز عبور مربوط به مطلب را وارد کرده ، دکمه تایید را کلیک کنید.
wyn


ادامه مطلب


بازدید : 1006
پرفروش‌ترین لپ‌تاپ‌ها کدامند؟/ جدول
جمعه ۲۵ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۲:۴۰
نچه در زیر می آید جدول لیست پرفروش ترین لپ تاپ ها در بازار است

کد مطلب: 369516


لینک ثابت

بازدید : 979
:: تعداد صفحات : 10
صفحه قبل 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 صفحه بعد


.: Weblog Themes By SlideTheme :.


  • گیتاریست
  • سی اچ تی و
  • کنترل سی
  • کارت شارژ